Κατά αρχάς σ' ευχαριστώ.

1. Πρέπει οπωσδήποτε να εκδώσω άδεια δόμησης ή μπορώ και να κάνω αναθεώρηση άδειας οικοδομής που υφίσταται και είναι σε ισχύ από το 2010 και προέβλεπε μερική επισκευή του κτιρίου; Ό νέος τίτλος θα αναφέρεται σε αλλαγή χρήσης σε χώρο στάθμευσης και ενίσχυση του φέροντος οργανισμού.

Συμφωνώ ότι για τους χώρους υγιεινής πρέπει να βρίσκονται σε μία στάθμη και μάλιστα στο ισόγειο. Η απορία μου όμως παραμένει και είναι: εφόσον στους υπερκείμενους από το ισόγειο ορόφους δεν θα γίνεται πρόσβαση από το κοινό, διότι η στάθμευση θα εξυπηρετείται από υπαλλήλους αποκλειστικά μέσω ανελκυστήρων, υπάρχει απαίτηση να δημιουργηθούν πχ για ΑΜΕΑ το 5% των Θ.Σ. και στους υπόλοιπους ορόφους; Η ύπαρξη ανελκυστήρα ατόμων ΑΜΕΑ αφού δεν θα έχουν πρόσβαση;

2. Σωστά. Συνολικά στους ορόφους έχω περισσότερες από 30 Θ.Σ. Και για την λειτουργία του σταθμού θα υπάρχουν οι ικανές για τη λειτουργία του κτιρίου είσοδοι - έξοδοι στην στάθμη του υσογείου. Με άλλα λόγια η ράμπα στο υπόγειο δεν είναι απαραίτητη και η ερώτησή μου : εφόσον θέλω να κατασκευάσω μία ράμπα για υπόγειο (εντός μάλιστα του όγκου του κτιρίου) μπορώ με κλίση μεγαλύτερη από 17%. (Οι συνολικές ΘΣ στη στάθμη υπογείου είναι 21<30. Αυτό με το δευτερεύουσα - βοηθητική - λέω και κινδύνου τώρα είναι δικός μου χαρακτηρισμός και δεν αναφέρεται σε κανένα ΠΔ.